Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Uproszczona egzekucja z nieruchomości.

Egzekucja z nieruchomości co do zasady jest procesem długim i bardzo sformalizowanym a jednocześnie drogim gdyż to prowadzący egzekucję ponosi wszystkie opłaty.
Możliwe jest jednak przyśpieszenie egzekucji z nieruchomości pewnego rodzaju. Uproszczona egzekucja z nieruchomości może dotyczyć niezabudowanej nieruchomości gruntowej, nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy, części nieruchomości wydzielonych do sprzedaży na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu, której cena wywołania wystarcza na zaspokojenie wierzyciela egzekwującego, jeżeli wydzielona część nieruchomości jest niezabudowaną nieruchomością gruntową lub zabudowaną ale nie dokonano zgłoszenia o zakończeniu budowy.
W uproszczonej egzekucji komornik przystępuje do opisu i oszacowania nieruchomości na wniosek wierzyciela niezwłocznie po zajęciu nieruchomości – w zwykłej egzekucji komornik wyznacza najpierw dłużnikowi dwutygodniowy termin do zapłacenia długu.
Dokonując zajęcia komornik powinien zabezpieczyć budynek przed możliwością objęcia go we władanie przez dłużnika lub osoby trzeciej. Może ustanowić dozór nad budynkiem lub lokalem. Dozorcą może być także wierzyciel.
Sprzedaż w trybie uproszczonym możliwa jest z „wolnej ręki”, o ile zajęto niezabudowaną nieruchomość gruntową, która nie jest obciążona na rzecz osób trzecich lub zajęto inną nieruchomość, z której może być prowadzona uproszczona egzekucja, jeżeli oszacowanie nieruchomości nie zostało zaskarżone przez dłużnika.
Możliwa jest również sprzedaż za zgodą dłużnika.
Cena sprzedaży nie może być niższa niż wartość oszacowania. Strony postępowania egzekucyjnego mogą wskazać komornikowi tryb poszukiwania nabywcy. W przypadku braku porozumienia w tej sprawie tryb wyszukiwania nabywcy określa sąd.
Sprzedaż nieruchomości może nastąpić po upływie dwóch tygodni od dnia opisu i oszacowania. Jeżeli sprzedaż z wolnej ręki nie nastąpi w terminie miesiąca od dnia zakończenia opisu i oszacowania sprzedaż nieruchomości następuje w drodze licytacji.
Jeżeli sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki zależy od zgody dłużnika, może on wyznaczyć cenę minimalną oraz wskazać nabywcę.
Licytacja ma miejsce wtedy gdy nieruchomość nie została sprzedana w trybie z wolnej ręki.
Licytacja taka prowadzona jest tak jak licytacja ruchomości – jest ona mniej sformalizowana, licytant aby przystąpić do licytacji nie musi składać rękojmi, w drugim terminie licytacji nieruchomość taką można nabyć już za połowę ceny szacunkowej (w zwykłej licytacji za 2/3 sumy oszacowania). Nie jest również konieczne wydanie przez sąd postanowienia o przebiciu – sąd wydaje takie postanowienie niezwłocznie po wpłaceniu przez nabywcę ceny. Zastrzec jednak trzeba, że w przypadku gdy w trakcie egzekucji okaże się, że nieruchomość nie spełnia wymogów dopuszczających prowadzenie jej w trybie uproszczonym dalsza egzekucja prowadzona jest w trybie zwykłym.


Redakcja e – wierzytelności.

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top