Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Klauzula wykonalności przeciwko spadkobiercom dłużnika.

Wierzyciele prowadzący egzekucję często mają do czynienia z sytuacją śmierci dłużnika.
W takim przypadku prowadzenie egzekucji jest już niemożliwe, jednakże zgodnie z ogólnymi zasadami prawa obowiązki zmarłego przechodzą na spadkobierców, których krąg wyznaczają przepisy prawa cywilnego.

Zgon dłużnika, wprawdzie na jakiś czas całkowicie ogranicza możliwość prowadzenia egzekucji, jednakże w przypadku, gdy spadek zostanie objęty przez większą ilość osób rosną szanse wyegzekwowania należności. Również przyjęcie przez spadkobierców spadku wprost – bez ograniczenia za długi spadkowe poprawia sytuację wierzyciela.

Zgodnie z art. 779 § 1 kpc „do egzekucji ze spadku konieczny jest – aż do działu spadku, tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom”. Cytowany przepis dotyczy sytuacji, gdy wierzyciel nie uzyskał jeszcze tytułu wykonawczego przeciwko spadkodawcy. W przypadku jeżeli tytuł był wydany przeciwko spadkodawcy, przejście obowiązków na spadkobierców następuje według trybu przewidzianego w art. 778 kpc. Przepis ten ma zastosowanie w sytuacji, gdy wierzyciel uzyskał już tytuł wykonawczy przeciwko spadkodawcy.
Prowadzenie egzekucji przed działem spadku uzależnione jest od przedstawienia przez wierzyciela tytułu egzekucyjnego przeciwko wszystkim spadkobiercom – do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe.

Tak więc w przypadku śmierci dłużnika w celu prowadzenia dalszych czynności egzekucyjnych ze spadku konieczne jest uzyskanie stwierdzenie nabycia spadku.
Najpierw jednakże należy ustalić czy w ogóle dłużnik spadek pozostawił. Interes prawny wierzyciela zmarłego dłużnika pozwala na złożenie właściwego wniosku, w celu ustalenia tego faktu do sądu rejonowego w miejscu ostatniego miejsca zamieszkania dłużnika. Wcześniej przydatne będzie uzyskanie aktu zgonu z właściwego USC.

Wierzyciel, który dysponuje już odpisem prawomocnego postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku powinien złożyć je wraz z tytułem wykonawczym wydanym przeciwko zmarłemu dłużnikowi do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercom dłużnika. Taki dokument upoważnia do złożenia wniosku o prowadzenie egzekucji przeciwko spadkobiercom dłużnika przez komornika właściwego dla miejsca zamieszkania spadkobierców.

W przypadku gdy spadkobiercy przyjęli spadek wprost – bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe odpowiadają oni solidarnie za całość długu zmarłego dłużnika.
Jeżeli jednak spadkobiercy przyjęli spadek z ograniczeniem do stanu majątku, który pozostawił dłużnik odpowiadają oni wyłącznie do wysokości spadku.
Często zdarza się, że nie jest prowadzone postępowanie spadkowe po zmarłym dłużniku i w dobrze pojętym interesie wierzyciela jest zainicjowanie tego postępowania. Wymaga to jednak wielu czynności formalnych, jak chociażby ustalenie spadkobierców dłużnika. Pomocny może okazać się również USC, ale nie zawsze taka procedura jest skuteczna.
Problem może zostać rozwiązany poprzez ogłoszenie prasowe zamieszczone przez sąd, jednak w tym wypadku wierzyciel musi liczyć się z kosztami. Na podstawie art. 520 § 2 kpc wierzycielowi przysługuje żądanie zwrotu poniesionych kosztów postępowania od ustalonych spadkobierców dłużnika.


Redakcja e – wierzytelności.

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top